Olivovník v květináči
Přemýšleli jste někdy nad tím, čím si můžete zkrášlit terasu nebo balkon? A víte, že olivovník můžete pěstovat i v květináči a vypadá to naprosto senzačně?!
Pěstování olivovníku je v našich klimatických podmínkách možné hlavně proto, že se dokáže nečekaně dobře přizpůsobit prostředí, ve kterém roste. Zvolit byste měli květináč, či truhlík dostatečně velký, aby se mohly kořeny olivovníku volně rozrůstat. Nemusíte však volit masivní květináče, se kterými už později nebude možné pohnout. Koruna olivovníku může být postupně až třikrát tak široká, jako květináč samotný.
Zemina a přesazování
Vhodnou zeminou je směs určená přímo pro olivovníky. Pokud ji neseženete, postačí i směs pro výsadbu rostlin. Olivovník následně umístěte do slunného místa, kde bude krytá před silnějšími větry.
Pokud se Vám líbí větší, urostlejší stromy olivovníku, je lepší, abyste je přesazovali brzy na jaře. Pro doplnění živin v půdě je dobré každé dva roky olivovník přihnojovat a dosypávat substrát. Připravte fermentované hnojivo a aplikujte pravidelně, zejména během vegetačního období.
Zalévání olivovníku
Pěstování rostlin v květináči, zejména olivovníků, vyžaduje určitá pravidla a způsoby zalévání, kterými je vhodné se řídit. Půda zasychá mnohem rychleji, proto je nutné pravidelně zalévat. Olivovníky nesnesou přebytečnou vodu, proto je požadováno pouze zalévání. Každé dva týdny během fáze růstu, která trvá přibližně od května do července, přidávejte do vody hnojivo vhodné právě pro olivovníky.
Prořezání olivovníku z jara
Pravidelné prořezávání se doporučuje na přelomu zimy a jara. Olivovníky v květináči preferují lehké prořezávání, oproti výraznému prořezávání každé dva nebo tři roky u volně rostoucích kusů. Odstraňujte větve, které vyrostly z úpatí stromu nebo podél kmene.
To platí i pro větve směřující dolů. Uvolněte střed stromu, prostříhejte větve rostoucí směrem dovnitř a udržujte hlavní větve, které budou tvarovat siluetu stromu.
Nízká teplota je hrozbou, vysoké se bát nemusíte
Vzrostlé olivovníky zimě většinou vzdorují a obvykle odolávají mrazům, pokud jsou mrazíky krátké a ne moc ostré. Pokud teplota klesne po delší dobu pod -5 °C, ochraňte je zahradnickou textilií a zabalte i květináče, abyste kořeny chránili před chladem. V případě prudkého zamrznutí je nutné přinést olivovníky dovnitř, zejména mladší a méně vzrostlé kusy se bez této pomoci pěstitele neobejdou.
V létě se naopak nemusíte ničeho bát, přestože u nás teploty často atakují 35 stupňů a na přímém slunci je to ještě mnohem více, olivovník je na takovéto tropické hodnoty připravený a jeho listy je bez problémů snesou. Pozor si dejte jen na rychlejší vysychání substrátu, právě u kusů, které jsou pěstovány v květináči.